postheadericon Boże Narodzenie w Anglii

Anglicy bardzo radośnie, wręcz entuzjastycznie świętują Boże Narodzenie, które nazywają Christmas. Przygotowują się do nich już kilka tygodni wcześniej, ale, uwaga – nie obchodzą Wigilii (pod tym względem podobnie wyglądają święta w Australii). Święta rozpoczynają się 25 grudnia.

Świąteczne przygotowania rozpoczynają się już w połowie listopada. Na Trafalgar Square można podziwiać gigantyczną choinkę gdzie wraz z występującymi chórami z różnych stron świata śpiewa się kolędy. Przepięknie wyglądają wszystkie główne ulice miast udekorowane świątecznymi ozdobami.

Świąteczny posiłek spożywany jest w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne angielskie dania świąteczne:

  • pieczony indyk nadziewany kasztanami,
  • zupa żółwiowa
  • christmas pudding – rodzaj deseru, do którego wrzuca się srebrną monetę. Temu, kto ją znajdzie w swojej porcji, nadchodzący rok przyniesie bogactwo, zdrowie i szczęście.

Najpopularniejsza kolęda śpiewana w tym dniu przez Anglików nosi tytuł „Good King Wencelas”.

Prezenty zostawia w czerwonej skarpecie Mikołaj (Father Christmas albo Santa Claus). W nocy składa on we wszystkich angielskich domach wizytę i zostawia w skarpetach prezenty, które dzieci znajdują zaraz po przebudzeniu. Wcześniej dzieci piszą listy do Mikołaja – podobnie jak to ma miejsce w Polsce.

Na kilka dni przed świętami dzieci organizują kolędowanie, czyli chodzą od drzwi do drzwi i śpiewają kolędy, w zamian za niewielkie datki.