postheadericon Święta w Australii

Święta Bożego Narodzenia wypadają w Australii w środku lata (przy temperaturze nierzadko dochodzącej do ok. 30-35 stopni C – jakże bardzo różnią się one od świąt obchodzonych na zimnej północy, np. święta w Szwecji!) Australijskie święta są dla nas obchodzone niezwykle oryginalnie – na plaży.

Jako, że Australia to wielonarodowościowy kraj imigrantów, sposób obchodzenia świąt zależy skąd dana rodzina oryginalnie pochodzi. Większość australijskich rodzin 25 grudnia zbiera się nad brzegiem oceanu przy wspólnym grillu. Jest to także okazja do wymienienia się prezentami, ale przede wszystkim czas przeznaczony na zabawę, radość, śmiech. Popularne są różne gry plażowe, krykiet, a także zażywanie kąpieli.

Święta Bożego Narodzenia w Australii to początek letnich wakacji dla australijskich dzieci.

Najbardziej popularną australijską dekoracją jest krzaczek przyozdabiany tradycyjnymi girlandami. Pełni on podobną funkcję do znanej nam wszystkim choinki.

Australijski Mikołaj jest bardzo oryginalny – ubrany w strój płetwonurka, często przybywa na desce windsurfingowej.

W Australii – podobnie jak w Anglii – nie ma Wigilii. Świąteczna kolacja uzależniona jest od pogody – przy ogromnym upale nie może być zbyt ciężkostrawna.

Popularne australijskie dania świąteczne:

  • szynka na zimno
  • indyk
  • sałatki
  • owoce morza
  • deser – Pavlova

Australijską tradycją świąteczną jest kolędowanie przy świecach – tysiące ludzi w przedświąteczny wieczór wychodzi z domów i na rozłożonych przed domami kocach siada się i wspólnie śpiewa kolędy.